به گزارش بولتن نیوز به نقل از رویترز، مقام های اروپایی روز گذشته (٢٣ دی) اعلام کردند: دولت های اتحادیه اروپا همه تحریم های خود را علیه ایران از جمله ممنوعیت پوشش بیمه ای محموله های نفتی ایران از ٢٠ ژانویه (٣٠ دی ماه) لغو می کنند.

بر اساس توافق ٢٤ نوامبر (٣ آذر) ژنو، اتحادیه اروپا برای ٦ ماه ممنوعیت پوشش بیمه ای و ترانزیت محموله های نفتی ایران و همچنین تحریم فرآورده های پتروشیمی این کشور را لغو می کند.

این توافق از دوشنبه هفته آینده اجرا خواهد شد.

یک مقام اتحادیه اروپا گفت: همه آنچه که اتحادیه اروپا انجام خواهد داد از ٢٠ ژانویه اجرا می شود.

بازارهای نفت به دقت در حال بررسی از سرگیری این پوشش های بیمه ای هستند زیرا کلوپ حمایت و خسارت اروپا (Europe's Protection and Indemnity (P&I) clubs) پوشش بیمه ای بیشتر بازار و ناوگان نفتکش های جهان را برعهده دارد.

این کلوپ، بیمه کننده ٩٥ درصد از ناوگان دریایی جهان، اعلام کرد که از این اقدام استقبال می کند اما پوشش بیمه ای دوباره محموله های انرژی ایران به طور تدریجی انجام می شود.

اندرو باردوت، مدیر عامل  کلوپ حمایت و خسارت اروپا یا اینترنشنال گروپ آف پی اند آی کلابز گفت: ما از این اقدام استقبال می کنیم.

وی افزود: ما به این اقدام به عنوان اقدامی درست در جهت بیمه مالکان کشتی‌های حامل نفت ایران می نگریم، ضمن آن که این کشتی‌ها می‌توانند به پوشش بیمه‌ای مناسب و دریافت خسارت دسترسی داشته باشند.

کارشناسان بیمه ای می گویند که حتی با برداشته شدن محدودیت ها، تامین پوشش بیمه ای برای بیمه گران زمان بر خواهد بود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما  گفت: پس از ماراتن طولانی، راه‌های اجرای توافق به درکی مشترک رسیده است و قرار شده این توافق از ٢٠ ژانویه (٣٠ دی) اجرا شود.نظرات کاربران :